“Bramy Kijowa. Trylogia piastowska. Tom 2” Grzegorza Kochmana – historia z ludzkim obliczem

Powieści historyczne nie są łatwym gatunkiem literackim. Autor musi wyważyć jak najlepiej proporcje między wiedzą a fabułą. Tak by nie nużyć czytelnika i nie przeładować nadmiarem danych kart książki. Zbyt mało wyjaśnień może zaś zmusić odbiorcę do sięgnięcia po podręczniki do historii, by w pełni zrozumieć czytane treści. Jest jednak wiele znakomitych powieści historycznych, które są zarazem pasjonującą przygodą i pogłębiają wiedzę o przeszłości. Zaliczają się do nich z pewnością “Bramy Kijowa. Trylogia piastowska. Tom 2” Grzegorza Kochmana.

Wyprawa Bolesława Chrobrego na Ruś

Ten jeden z najpotężniejszych królów Polski w 1018 roku był wciąż jeszcze księciem. Jego córka nieznana z imienia, która jednak w książce Grzegorza Kochmana nazywana jest Doradą, jest żoną jednego z pretendentów do tronu kijowskiego – Świętopełka. Walka o władzę na Rusi trwa wiele lat i angażuje wszystkie dzieci Włodzimierza I Wielkiego. Bracia są wobec siebie bezwzględni. Zapominają o więzach rodzinnych i nie wahają się nawet zabijać w tym w tym zawziętym wyścigu do tronu.

Można powiedzieć, że Świętopełk, zięć Chrobrego, nie ma szczęścia w tej bezlitosnej walce. Z tej przyczyny zyskał nawet przydomek Przeklęty. Najpierw zostaje uwięziony wraz ze żoną i biskupem kołobrzeskim Reinbernem przez swojego ojca, który chciał go wykluczyć z sukcesji za potajemne kontakty z władcą Polski. W 1015 roku, po śmierci Władysława udaje mu się uwolnić i na krótko przejąć władzę. Jednak jego brat szybko dokonał przewrotu, a Świętopełk zbiegł do teścia pozostawiając żonę w niewoli. To właśnie jej uwięzienie staje się oficjalnym powodem do podjęcia się wyprawy przeciw Kijowowi przez Bolesława Chrobrego.

Średniowieczna historia zyskuje ludzką twarz

Bliżej nieznana, nie posiadająca nawet imienia, córka Bolesława, która wiele lat przeżyła w niewoli staje się na kartach tej powieści kobietą z krwi i kości, która ma swoje pragnienia, uczucia i myśli. W “Bramy Kijowa” wpleciony zostaje nawet wątek miłosny. Nie jest to jednak historia łatwego uczucia. Miłość wkrada się niespodziewanie i niesie ze sobą niebezpieczeństwo dla pary kochanków.

W powieści “Bramy Kijowa. Trylogia piastowska. Tom 2” Grzegorza Kochmana poznajemy każdego z bohaterów historycznych wydarzeń. Czytelnik może doświadczyć jak silny był charakter księcia Bolesława i poznać jego przebiegły umysł, który był niezrównany w tworzeniu strategii. To właśnie żywe postacie są najmocniejszą stroną tej książki. Autor ubarwia zdarzenia, które wydarzyły się naprawdę tysiąc lat temu, których szczegóły są nam jednak nie znane.

Book obraz autorstwa freepik - www.freepik.com