Czym jest parking komercyjny?

Parking lotniskoWybierasz się na wymarzone wakacje? W końcu czas na odpoczynek. Czy na pewno pomyślałeś o wszystkim? Co z Twoim samochodem? Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem byłoby umówić się ze znajomym, który zabierze nas na lotnisko, a następnie bezpiecznie powróci autem do domu. Niestety, nie zawsze możemy liczyć na znajomych, którzy w danym momencie mogą być niedyspozycyjni. Wiele osób nie chce również pozostawiać samochodu podczas swojej nieobecności. Zwłaszcza, jeśli wiedza, że ich pobyt z dala od domu nie będzie krótki. Wówczas warto zdecydować się na wybór parkingu. Odpowiadamy na pytanie, czym jest parking komercyjny.

Parkingi komercyjne położone są w pewnej odległości od lotniska. Do ciekawe, e cenie oferują transfer pod terminal. Możemy również liczyć na bezpłatne odebranie z lotniska po poprzednim wykonaniu telefonu. W cenie otrzymasz najczęściej również ochronę i ubezpieczenie samochodu od zdarzeń parkingowych. Chodzi tutaj głównie o otarcia, drobne stłuczki oraz od skutków warunków atmosferycznych. Jeśli chodzi o ceny – takie parkingi są konkurencyjne względem parkingów lotniskowych. Często okazuje się nawet, że za miejsce postojowe na parkingu strzeżonym wraz z transferem i ubezpieczeniem samochodu zapłacisz mniej niż za pozostawienie auta na niestrzeżonym parkingu lotniskowym. Zatem już wcześniej warto zorientować się w cenach i dokładnie wszystko przeliczyć. Jeśli planujesz dłuższy wyjazd – taka oferta może okazać się naprawdę korzystna. Wiele firm daje również zniżki, gdy wykupujesz postój na parkingu na dłuższy czas. Dodatkową zaleta jest to, że rezerwacji biletu na parkingu komercyjnym możesz dokonać online, za pomocą intuicyjnie działających platform. Również „przebukowanie” biletu czy rezygnacja jest prosta, a często bezpłatna.

Czy można palić papierosy w samolocie?

papierosJeśli jesteś palaczem, zapewne w Twojej głowie nieraz zrodzi się takie pytanie. Oczywiście możesz poczekać z chęcią zapalenia papierosa do czasu, kiedy pewną stopa staniesz na ziemi miejsca docelowego. Czasami to bywa trudne. Trasa do pokonania jest duża, podróż trwa długo, a chęć zapalenia papierosa nie ustaje. Co wtedy? Czy koniecznie trzeba poczekać z tym do momentu wylądowania? Czy lot międzykontynentalny może obejść się bez „puszczenia dymka”?

Dla palaczy jest niestety zła wiadomość – w samolocie wprowadzono zakaz palenia papierosów. Za jego zapalenie grozi kara upomnienia, kilkuset złotowy mandat, a nawet kilkudniowy pobyt w areszcie i grzywny o równowartości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od zasad linii lotniczych i kraju, do którego podróżujemy. Niemniej jednak nie warto zaruszać tego zakazu. Kary potrafią być naprawdę wysokie. Dotyczy on również palenia nie tylko na pokładzie samolotu, ale również w toalecie. Znajdują się tam czujniki dymu. Dodatkową karą za złamanie zakazu jest wpisanie przez linie pasażera na „czarną listę”. To z kolei uniemożliwia w przyszłości podróżowanie daną linia lotniczą. Chociaż każda z nich ma swoje zasady i reguluje je w różny sposób. Jednak zawsze jest to jakiś problem.

Wiele osób tradycyjne papierosy zastępuje tzw. e-papierosami. Niestety w tym przypadku, również jest zła wiadomość. W większości linii lotniczych zakazane jest palenie e-papierosów. Powodem zakazu jest po prostu komfort podróży innych pasażerów. Wbrew pozorom zapach, który wydobywa się z pary e-papierosa potrafi być bardzo intensywny. W przypadku, jeśli korzystałoby z nich kilka czy nawet kilkanaście osób – mogłoby to być uciążliwe dla pozostałych podróżnych.

Czym charakteryzuje się parking lotniskowy?

lotniskoWyjazd na wymarzony urlop, wakacje to czas, na który czekamy właściwie cały rok. Wszystko dokładnie planujemy, już prędzej rezerwujemy hotele, wykupujemy wersję all inclusive. W końcu chcemy się czuć wyjątkowo i naprawdę miło spędzić czas. Czasami zdarza się tak, że zapominamy o naszym samochodzie. Możemy poprosić członka rodziny, aby zawiózł nas na lotnisko, a potem wrócił nim do domu. Czasami łatwiej jest po prostu wynająć taksówkę, aby nikogo nie fatygować. A może warto pojechać na lotnisko własnym autem i tam je pozostawić? Odpowiadamy na pytanie – czym charakteryzuje się parking lotniskowy.

Jak sama nazwa mówi, takie parkingi znajdują się przy lotnisko i należą do właściciela tego obiektu. Nieraz są one bardzo rozbudowane, więc bez problemu powinieneś znaleźć na nich miejsce i dla swojego auta. Plusem takiego parkingu jest położenie. Sąsiadują one z lotniskowymi terminalami. Nie ma, więc potrzeby martwić się o dodatkowy transfer. Niestety, takie rozwiązanie ma również swoje wady. Tutaj z pewnością jest to cena. Pozostawienie samochodu na takim lotnisku jest niestety dość drogie. W przypadku, kiedy planujesz naprawdę długie wakacje – okazać się może, że koszt parkingu dla Twojego auta może być naprawdę spory, a przez to i nieopłacalny.

Zanim jednak zdecydujesz się na podjęcie decyzji czy warto zostawić na takim parkingu swoje auto – zapoznaj się z planem parkingów i warunkami usługi. Często okazuje się, że graniczy on z terminalem, ale jest rozległy, że auto będziesz mógł zostawić dopiero na jego drugim końcu. Zarządca nie oferuje transferu pod sam budynek. W przypadku dotarcia tam z dziećmi czy choćby z bagażami będzie to nie lada wyzwanie. Dlatego warto wszystko przeliczyć i być może poszukać alternatywy.

Jak podróżować samolotem ze sprzętem fotograficznym?

sprzęt fotograficznyJeśli jesteś fotografem i posiadasz specjalistyczny sprzęt fotograficzny – mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Możesz bez problemu podróżować nim nawet samolotem. Jednak musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Taki sprzęt najlepiej mieć w bagażu podręcznym. Unikniesz w ten sposób zniszczenia. Nigdy nie wiesz, w jaki sposób obsługa pakuje bagaże. Zwłaszcza delikatne rzeczy mogłyby ucierpieć. Zminimalizujesz również ewentualne ryzyko kradzieży. Kolejna kwestia to naładowanie baterii. Możesz zostać poproszony o włączenie i prezentację sprzętu. To kwestie bezpieczeństwa. Załoga zapewne będzie chciała mieć pewność, że to nie jest atrapa, a Twoje fotograficzne cudeńka elektroniczne naprawdę działają. Dlatego też musisz być przygotowany na prezentację poszczególnych urządzeń. Być może będą potrzebne objaśnienia tego, jak działa. Warto nawet nauczyć się poszczególnych nazw elementów Twojego zestawu w obcym języku. Wówczas unikniesz komplikacji komunikacyjnych.

Wszystkie sprzętu warto mieć w plecaku fotograficznym. Powody są proste. Plecak zajmuje mniej mniejsza niż walizka czy torba i potrafi być pakowniejszy. Poza tym wszystko dokładnie w nim poukładasz. Będziesz mógł zarzucić na plecy, przez to masz pewność, że nic Ci nie zginie, nie zostanie skradzione.

Zanim zdecydujesz się na lot, zapoznaj się z warunkami przewożenia bagażu u danego przewoźnika. Może się okazać, że masz tyle sprzętu fotograficznego, że po części będzie on musiał zostać potraktowany, jako bagaż główny. Chyba, że chcesz dopłacać za bagaż podręczny. Wymagania danej linii określają nie tylko ciężar, ale również wielkość bagażu w cm. W tym przypadku taka informacja może być szczególnie istotna.

Kolejna ważna kwestia, to materiały światłoczułe. Jeśli posiadasz takie, używasz i masz zamiar je ze sobą zabrać – nie wkładaj ich do bagażu głównego. Urządzenia, które prześwietlają bagaże są często dość mocne. W efekcie mogą uszkodzić Twoje urządzenia.

Jak podróżować z nartami w samolocie?

nartyZasady przewożenia sprzętu sportowego przyjęte przez linie lotnicze dopuszczają zabranie ze sobą na pokład nart. Poznaj dokładnie warunki, które umożliwiają Ci transport Twojego sprzętu.

Niemal każdy przewoźnik oferuje transport sprzętu sportowego, nart, desek snowboardowych w luku bagażowym. Najczęściej rejestruje się je, jako bagaż sportowy. Chociaż dokładne warunki, zależą od zasad danego przewoźnika. Nie ma odgórnych przepisów dotyczących przewozu sprzętu sportowego, więc każdy może ustalić własne. To samo tyczy się cennika. Zanim, więc zdecydujesz się, zebrać swój sprzęt na pokład samolotu – dowiedz się, ile kosztuje taka usługa. Pamiętaj też, że narty trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej zapakować je w specjalne torby lub pokrowce.

Zamiar przewozu nart zgłoś wcześnie. Jeśli powiadomisz o tym obsługę dopiero na miejscu, najprawdopodobniej zapłacisz więcej. Tak na przykład Wizz Air umożliwia zabranie nart za dodatkową opłatą. Należy je zapakować tak, aby stanowiły jeden pakunek. W tym przypadku za jedną sztukę bagażu sportowego uznaje się narty lub deskę, buty, kask i kijki. Cena wynosi ok. 30 Euro.

Ryanair traktuje natomiast narty jako bagaż specjalny. Opłata dodatkowa wynosi 40 Euro w jedną stronę Zgłoś zamiar zabrania takiego sprzętu wcześniej, aby mieć pewność, że znajdzie się na nie miejsce w luku bagażowym. Poza tym unikniesz dodatkowej opłaty. Zwróć również uwagę na to, że mogą dojść dodatkowe opłaty, jeśli przekroczysz limit wagi bagażu. Część sprzętu możesz również przewieźć jako bagaż podręczny. Warto się nad tym zastanowić i przekalkulować koszty.

W przypadku LOT-u okazuje się, że przewóz sprzętu narciarskiego wliczony jest w bezpłatny bagaż. Taką usługę otrzymujesz już w cenie biletu lotniczego. Warunek jest jednak taki, że waga nart i bagażu rejestrowanego nie może przekroczyć 20 kg. Musisz o tym pamiętać. W przeciwnym wypadku będziesz musiał dopłacić 200 zł.

Poradnik pasażera w pigułce

lotniskoLoty samolotem to nie tylko kwestia odprawy. Przed planowanym terminem wylotu musisz załatwić parę rzeczy. Przypominamy, jakie to są. Dzięki temu unikniesz komplikacji i nieprzyjemnych niespodzianek.

Często wyjazdy sprawią, że pewne rzeczy robisz z tzw. „automatu”. Nie zastanawiasz się wiele nad sprawami, które wydają Ci się oczywiste. Jednak, jeśli latanie samolotem to dla Ciebie rzecz sporadyczna a wręcz nowa, to ta lista jest dla Ciebie. Przedstawiamy sprawy, o których musisz pamiętać, zanim udasz się w podróż. To pomoże Ci uniknąć kłopotu i nie wprawi Cię w nerwowy nastrój przed wyjazdem.

Wymagania dotyczące bagażu

Zapewne o tym słyszałeś, a jeśli nie zdajesz sobie z tego sprawy – to informacja dla Ciebie. Zabrać ze sobą możesz dwa rodzaje bagażu. Podręczny zabierasz do samolotu, a rejestrowany i musisz oddać go wcześniej. Najważniejszą rzeczą jest to, że za posiadanie bagażu podręcznego nie musisz płacić, ale jego wymiary są bardzo ograniczone. Przeliczniki zależą od przewoźnika. Każdy z nich ma własne zasady. Skorzystaj ze specjalnych stojaków. Znajdują się one na lotniskach. Dzięki temu przekonasz się czy nie przekroczyłeś limitów. W przeciwnym wypadku będziesz zmuszony uiścić dodatkową opłatę. Dlatego lepiej wcześniej zorientować się, jaka jest dopuszczalna waga i wielkość bagażu u danego przewoźnika. Sprawdzisz to na ich stronie internetowej. W takim bagażu powinny znaleźć się najpotrzebniejsze rzeczy. Oczywiście nie wolno przewozić, np. substancji wybuchowych, niebezpiecznych. Jeśli chcesz zabrać kosmetyki – lepiej spakuj je do bagażu rejestrowanego. Wszystkie inne rzeczy, których nie będziesz używał w podróży – pozostaw w bagażu rejestrowanym. Z pewnością na pokładzie nie będą Ci potrzebne, a zajmowałyby tylko miejsce. To samo dotyczy innych substancji płynnych. Znajdować się one mogą tylko w przezroczystych butelkach, których pojemność nie przekracza 100 ml.

Jak przejść odprawę?

To kolejny ważny element, który jest obowiązkowy przed rozpoczęciem podróży. Zazwyczaj taką odprawę można bezpłatnie załatwić przez Internet. Takie opcje dostępne są już nawet na 2 tygodnie przed datą odlotu. To duże ułatwienie, chętnie stosowane przez linie lotnicze. Takie rozwiązanie pozwala na zniwelowanie kolejek na lotnisku. Kartę pokładową możesz wydrukować w domu. Nie pozostaje Ci wtedy nic innego, jak poczekać na termin podróży. Co ciekawe, niektórzy przewoźnicy pobierają opłaty, jeśli chcesz odbyć odprawę na lotnisku.

Przed wyjazdem na lotnisko

Niedługo masz samolot, wychodzisz z domu… Nie zapomnij o dokumentach: dowodzie osobistym, prawo jazdach, kartach do bankomaty. Weź również gotówkę. Na wypadek gdyby w sklepie nie działał terminal albo w pobliżu nie znalazłbyś bankomatu, warto mieć przy sobie banknoty. Pamiętaj przede wszystkim o karcie pokładowej. Jeśli odprawę wykonywałeś przez Internet – powinieneś samodzielnie ją wydrukować. Warto przygotować sobie ją już prędzej, aby przed samym odlotem była gotowa do zabrania. Bez tego dokumentu nie zostaniesz wpuszczony na pokład!

Pierwszy lot z niemowlakiem

niemowlak samolotPrzeraża Cię sama myśl podróży samolotem z małym dzieckiem? Chociaż sprawa może wydawać się poważna – latanie samolotem z dzieckiem nie jest wcale takie trudne. Warto jednak wiedzieć kilka rzeczy, które znacznie mogą ułatwić Ci tą przeprawę. Sama stwierdzisz, że nie taki diabeł straszny, jak go malują.

Rodzicom, którzy latają z małym dzieckiem w większości przysługują pewne przywileje. Chociaż nie dotyczy to wszystkich przewoźników. Warto jednak o to podpytać czy zamawianiu biletu. Zazwyczaj rodzice mogą korzystać z wejść do klasy biznes. Dzieci nie mają cierpliwości i stanie w kolejkach szybko ich męczy. To z kolei sprawia, że stają się uciążliwe dla otoczenia.

Zazwyczaj dziecko może mieć swój bagaż podręczny. To ułatwia zadanie, ponieważ nie musisz się martwić czy dasz radę zmieścić wszystko do jednej torby. Oczywiście nie przesadzaj z ilością. Aby nie przekroczyć dopuszczalnej wagi, ale również, aby być w stanie ze wszystkim ze zabrać i nic nie pogubić. W bagażu podręcznym dziecka powinny znaleźć się: nosidełko lub chusta, jedzenie, napoje, akcesoria do przewijania, coś do okrycia, kilka drobnych zabawek. Możesz wziąć również wózek, ale musisz go zostawić przed wejściem na pokład. Poleci z Tobą, jako bagaż główny.

Przywilejem jest również wejście na pokład z małym dzieckiem poza kolejnością. Wynika to z racji organizacyjnych. Łatwiej jest najpierw usadzić rodziców z małym dzieckiem, a potem resztę pasażerów. Zwłaszcza, jeśli pogoda nie sprzyja, np. jest zimno i pada. Jeśli do samolotu podwozi Cię autobus, również korzystaj z tego przywileju. Zazwyczaj jednak pasażerowie sami ustępują miejsca, ale nie mieć obaw, aby o to poprosić. To najwygodniejsze zarówno dla Ciebie, jak i innych pasażerów. Zniecierpliwienie dziecka, zwłaszcza, jeśli jest naprawdę małe może dać się we znaki wszystkim oczekującym.

W razie pytań zapraszamy do kontaktu

Wszystko to, co powinieneś wiedzieć o bagażu

bagażlotniskoJeśli planujesz lot samolotem, bez względu na to, jak długo, dokąd, czy jest to wyjazd służbowy czy prywatny, niezbędnym elementem wyprawy jest bagaż.

Niektóre informacje mogą wydawać się oczywiste. Zwłaszcza, jeśli podróżujesz nie pierwszy raz – na temat samych odlotów i zasad panujących na lotnisku, jeśli nie wszystko, to wiesz naprawdę wiele. Jesteś laikiem? Wszystko Ci wyjaśnimy.

Najważniejszą sprawą jest to, że na terenie portu lotniczego nie można pozostawiać bagażu bez opieki. Od tego może zależeć nawet bezpieczeństwo podróżnych. Istnieje zasada, że jeżeli widzisz na hali lotniska bagaże i paczki, bez właściciela – zależy poinformować o tym obsługę lotniska.

Ważnym punktem jest kontrola wagi bagażu. Zazwyczaj znajduje się on przy strefie kontroli bezpieczeństwa w okolicy stanowisk odprawy. Zobacz, czy nie przekroczyłeś dopuszczalnych norm. Pamiętaj, że te często się zmieniają, różnią się w zależności od przewoźnika. Dlatego zanim spakujesz walizkę – warto sprawdzić aktualne informacje u przedstawicieli firmy linii lotniczej, w których usług korzystasz. Pamiętaj, że nie wolno przewozić materiałów wybuchowych, łatwopalnych, radioaktywnych, gazów sprężonych. Natomiast wszelkie przewożone płyny mogą mieć nie więcej niż 100 ml i powinny znajdować się w przezroczystych butelkach. Dodatkowo znajdować się one powinny w specjalnej foliowej torebce. Co ciekawe, ograniczenia te nie dotyczą płynów znajdujących się w bagażu kabinowym takich jak: perfumy, alkohol, które zostały zakupione w sklepach położonych na lotnisku poza punktem kontroli bezpieczeństwa.

Ponadto każdy z pasażerów musi okazać do sprawdzenia plastikowych toreb z opakowaniami zawierającymi substancje płynne. Powinien zdjąć wierzchnie nakrycie. Marynarka, żakiet, kurtka itp. zostaną oddzielnie prześwietlone. Jeśli na pokład chcesz wnieść komputer czy inne większe urządzenia elektroniczne – musisz również dać je do kontroli.

Jakie prawa ma pasażer na lotnisku? Część II

lotnisko wlizkiNie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Warto wiedzieć, jakie masz prawa. Przydadzą się w przypadku komplikacji.

Dochodzenie swoich praw

Niewiele osób wie, że jeżeli przewoźnik z kraju UE jest odpowiedzialny za opóźnienie lotu, to masz prawo do wystąpienia o odszkodowanie za wszystkie poniesione szkody. Ponadto, jeżeli przewoźnik uchyla się od odpowiedzialności, możesz dochodzić swoich praw w sądzie.

Mój bagaż został uszkodzony!

W tej sytuacji masz prawo do wystąpienia o odszkodowanie za zniszczenie, uszkodzenie, opóźnienie lub utratę bagażu podczas lotu liniami lotniczymi z kraju UE. Jeżeli przewoźnik odmawia Ci rekompensaty, swoich roszczeń możesz dochodzić w sądzie. Pamiętaj jednak, że wszelkie nieprawidłowości powinieneś zgłosić w terminie 7 dni od chwili odbioru bagażu. W przypadku opóźnionego – czas ten wynosi 21 dni.

Uszkodzenia ciała – zgon w wypadku

W tej ekstremalnej sytuacji pasażer również ma prawo do odszkodowania. W tym przypadku przewoźnik powinien wypłacić zaliczkę, która ma na celu pokrycie natychmiastowych potrzeb finansowych – w zależności od danej sytuacji. To znaczy: zorganizowanie pochówku, bądź pokrycie kosztów rehabilitacji, czy operacji.

Odszkodowanie a wyjazdy zorganizowane

Takie odszkodowanie możesz otrzymać wtedy, kiedy przewoźnik nie zapewni Ci odpowiedniego przelotu, który został zawarty w umowie. Jeżeli dodatkowo organizator nie wywiąże się w znaczącej większości umowy, koniecznie musi zapewnić alternatywne świadczenia. W skład tego wchodzi przewóz. Uczestnik wyjazdu nie powinien w tym przypadku ponoć żadnych dodatkowych kosztów.

Do kogo się zwrócić?

Jeżeli Twoje prawa są łamane, zauważyłeś nieprawidłowości – nie czekaj. Niezwłocznie zwrócić się do przedstawiciela linii lotniczych, który obsługuje dany lot. Poproś o rozwiązanie sprawy. Takie działania nic nie pomogły? Możesz złożyć skargę do krajowych władz wykonawczych. Jeżeli wylot następuje z kraju UE, to właśnie tam powinieneś złożyć skargę. W Polsce takimi sprawami znajduje się Urząd Ochrony Konkurencji Konsumentów

Jakie prawa ma pasażer na lotnisku? Część I

lotniskoWykupiłeś już bilet, przeszedłeś odprawę online. Niebawem zbliża się dzień odlotu, ale czy na pewno wiesz, jakie masz prawa, jako pasażer?

Życie nieustannie płata nam równe figle. Zdarzają się sytuacje spontaniczne, coś pójdzie nie po naszej myśli. Warto jednak zawsze wiedzieć, jakie posiadamy prawa, jako pasażer.

Co jeśli nie wpuszczą mnie na pokład?

W przypadku odmowy, przewoźnik musi zapewnić pasażerowi rekompensatę finansową oraz pomoc. Takie prawo obowiązuje w związku ze wszystkimi lotami, wliczone są w to także loty czarterowe. Warunek jest jeden: musisz stawić się w czasie do odprawy biletowo- bagażowej. Jeśli sytuacja wygląda tak, że do odprawy zgłasza się więcej pasażerów niż jest miejsc w samolocie – przewoźnik powinien znaleźć osoby (oczywiście za pewną rekompensatą) chętne do udostępnienia miejsc pasażerom, którzy również zaplanowali rejs danym samolotem. Ochotnikiem przewoźnik musi zaoferować zwrot ceny biletu lub zaproponować alternatywny rejs do miejsca docelowego.

Mój rejs został odwołany!

W tym przypadku masz prawo do otrzymania od przewoźnika zwrotu cen biletów, a także zwrot kosztów wyżywienia, pobytu w hotelu, świadczeń itp. Również i tym razem przewoźnik musi wypłacić Ci rekompensatę. Zasada ta nie obowiązuje, jeśli o odwołaniu lotu zostaniesz poinformowany odpowiednio wcześniej. Przewoźnik musi również zaproponować alternatywny przewóz w zbliżonym terminie. Odmówiono Ci któregokolwiek z praw? Zgłoś natychmiast skargę u przewoźnika.

Samolot ma znaczne opóźnienia, – co teraz?

Jeśli zgłosiłeś się w odpowiednim czasie do odprawy biletowo – bagażowej, konieczne jest zapewnienie pomocy ze strony przewoźnika. Jeżeli opóźnienie jest większe niż 4 godziny i odbywa się na trasach powyżej 3500 km poza UE, przewoźnik musi zapewnić wyżywienie, miejsce w hotelu oraz świadczenia, np. zwrot kosztów rozmów telefonicznych. W przypadku opóźnień większych niż 5 godzin, przewoźnik powinien zwrócić opłatę uiszczona za przewóz. Jeżeli jest taka konieczność – powinien zapewnić bezpłatny przelot do portu, w którym rozpoczęto podróż.